7 grudnia 2021

Arkheim

Polska strona fanów gry

Na start ekonomia

Produkcja surowców jest od początku bardzo ważnym aspektem gry. Jak już wspomniałem wcześniej, jeśli nie chcesz w pewnym momencie zostać w tyle z produkcją jednostek, to warto skupić się na rozbudowie twojego potencjału ekonomicznego już od samego początku.

Kluczem do Twojej potęgi jest rozbudowa składu drewna, kopalni żelaza i pól uprawnych oraz odblokowanie kolejnych slotów, pozwalających stawiać kolejne budynki produkcyjne. Każdy kolejny poziom budynku zwiększa jego produkcję a co za tym idzie przyspiesza Twój rozwój, a im więcej odblokujesz slotów i budynków postawisz, tym lepiej dla Ciebie i Twojego Przymierza.

Są różne taktyki rozbudowy tych budynków – od równomiernego, poprzez skupienie się na tych kluczowych w danym momencie, aż po produkcję jednego typu surowca. Ta ostatnia opcja chociaż najbardziej efektywna, wymaga jednak inwestycji w zwoje alchemika. To Ty jednak musisz zdecydować jaka taktyka najbardziej ci odpowiada.

Wraz ze wzrostem produkcji, będziesz też potrzebować większej przestrzeni magazynowej. Możesz więc powiększać istniejący już magazyn, lub budować nowe – ilość maksymalna przechowywanego surowca będzie się sumować.

Możesz w łatwy sposób sprawdzić na ile starczy ci pojemności magazynów. Grając na PC wystarczy najechać na na dany surowiec w górnym pasku aby pokazała się informacja o aktualnej pojemności magazynów, produkcji, oraz czasu potrzebnego do zapełnienia magazynów. W wypadku apki mobilnej po prostu musisz kliknąć na interesujący cię surowiec.

Po najechaniu na pasek surowca pokaże się taka informacja. W aplikacji mobilnej trzeba na ten pasek kliknąć.

Jak już wiesz z samouczka, również na mapie dostępne są punkty dostaw, które zapewniają niezbędne surowce lub wojsko. Aby taki punkt zaczął pracować dla Twojego przymierza musi znaleźć się w zasięgu wieży, następnie trzeba go oczyścić z goblinów. Punkty te jednak pracują dla wszystkich członków przymierza i dlatego nie zapewnią same w sobie wystarczającej ilości surowców aby polegać tylko na nich – nawet jeśli je się rozbuduje nakładem całego przymierza, należy więc traktować je bardziej jako bonus (chyba że logujesz się do gry raz czy dwa razy dziennie, wtedy olej to co pisałem do tej pory i skup się na rozbudowie magazynów).

Dodatkowymi budynkami zwiększającymi produkcję są Tartak, Odlewnia oraz Młyn, które budujemy w mieście. Zwiększają one % wartość produkcji surowców od wartości bazowej. Jednakże na początku te bonusy są niewielkie, dlatego ich budowę powinno się uzależnić od posiadanej już produkcji, ponieważ nie posiadając dobrze rozwiniętych składów drewna, kopalni żelaza i pól uprawnych inwestowanie w nie będzie tylko marnowaniem surowców.

Ostatnim budynkiem wpływającym na surowce jest targ.

Wpływa on na surowce pozyskiwane z punktów dostaw. Jeśli Twoje przymierze posiada dużo takich punktów produkujących surowce (Targ nie wpływa na punkty dostaw produkujące wojsko) oraz jeśli w nie inwestujecie, to warto podnieść sobie poziom tego budynku, aby czerpać dodatkowe profity.

You may have missed

1 min read
1 min read
4 min read
3 min read